Кафедра литейного производства черных и цветных металлов

Национальный технический университет Украины "КПИ им. Игоря Сикорского"

149. Успех способствует тому, кто полностью является самим собой. (Р.Ширм)

Нашли ошибку в тексте? Выделите текст, нажмите Shift+Enter и отправьте нам сообщение.

M.A. Fesenko, A.N. Fesenko

MANUFACTURE OF TWO-LAYER CASTINGS WITH DIFFERENTIAL STRUCTURE AND PROPERTIES FROM CAST IRON BY INMOLD-PROCESS MODIFICATION

A.N.Fesenko1, M.A.Fesenko2, V.A.Kosiachkov2

1 Donbass state machine-building academy, Kramatorsk, Ukraine

2National technical university of Ukraine, “KPI”, Kyiv, Ukraine

Abstract

There has been described the original method of manufacture from one initial cast iron with the use of INMOLD-process modification of two-layer castings with a hard wear-resistant working layer from white iron and a tough plastic layer from high strength cast iron with globular graphite.

Key words: castings with differential properties, INMOLD-process modification, white iron, high strength iron with globular graphite.