202. Не беда появиться на свет в утином гнезде, если ты вылупился из лебединого яйца. (Андерсен)

Зайцев Б.В.

Міцність скелетної системи, до якої належить, як було показано, будь-якаформувальна суміш, визначається двома параметрами - міцністю зв'язку міжзернами наповнювача в зоні контакту (р) і числом реалізованих контактів,припадає на одиницю об'єму (Nv). Реалізованими будемо називати контакти, якіздійснюються через плівку сполучного. Обидві ці величини є статистичними всилу невизначеності геометрії зерен і неоднорідності їх розмірів, тому їх можнавикористовувати тільки для якісного аналізу міцності, як фізичного властивостісуміші. У більш суворої постановці враховують ще сили механічногозачеплення між зернами, як це робиться, наприклад, в теорії міцності сипучихматеріалів. Однак у формувальних сумішей при малих граничних деформаціяхруйнування зачеплення не має істотного значення. Помітнішу роль форма зереннабуває при зсувних деформаціях в процесі ущільнення.

Фактори, що визначають формування міцності формувальних сумішей; вони містять в собі узагальнення сучасних уявлень про цю проблему.

Аналіз параметричної моделі повинен починатися з уявлень про формування макроструктури, від якої залежать і р і Nv. Вона утворюється в дві стадії:

- першої є перемішування, другий ущільнення, включаючи його попередній етап

- заповнення форми або стрижневого ящика.

Механізм утворення формувальної суміші залежить від природи сполучною композиції. Якщо її основу становить вода або молекулярно-колоїдний розчин, коли відсутня структурна міцність, визначальну роль відіграють капілярні процеси на межі поділу сполучна - наповнювач. Процес обволакивания піску в змішувачі йде з зменшенням поверхневої енергії системи. Однак більш важливим є те, що в цьому випадку зовнішня енергія, яку витрачає змішувач, витрачається головним чином на подолання внутрішнього тертя сполучного і на перемішування піску. Останнє являє собою подолання гравітаційних сил, що залежать від щільності піску, конструкції камери змішувача, ступеня її заповнення. Внутрішнє тертя наповнювача тут несуттєво; показано, що в інтервалі розмірів зерен від 0 до 300 мкм гранулометріяне впливає на роботу сухого перемішування.

Звіт з переддипломної практики