Замечать невидимое.

Цигановський К.В.

Чавунні виливки з диференційованою структурою і властивостями знахо-дять все більш широке застосування при виготовленні бронефутерувальних плит, мелючих тіл, конвеєрних та кранових коліс, прокатних валків, насадок відбійних молотків, розпушувачів грунтів, зубів ковшів екскаваторів та інших деталей.

Одна частина (поверхня) таких деталей повинна мати високу твердість і зносостійкість, а інша - в'язкість і ударостійкість.

Серед існуючих видів чавунів високу зносостійкість має білий чавун з кар-бідами заліза або інших карбидоутворюючих елементів, а підвищеною пла-стичністю - високоміцний чавун з кулястим графітом ферритного класу.

Виробництво чавунних виливків з диференційованою структурою і вла-стивостями в окремих частинах (зонах) здійснюється різними способами.

Найчастіше - послідовною заливкою до загальної ливарної форми різних чавунів.

Необхідність синхронної виплавки різних чавунів в двох плавильних агре-гатах або використання додаткового обладнання для позапічної обробки порції вихідного чавуну ускладнюють технологічний процес виготовлення виливків з диференційованою структурою і властивостями, а також збільшують собівартість лиття.

В роботі запропонована і досліджується технологія отримання виливків з робочою частиною з твердого зносостійкого чавуну і монтажною частиною з вузького ударостійкого високоміцного чавуну з кулястим графітом.

Сутність технології полягає в заливці ливарної форми одним вихідним розплавом, схильним до кристалізації з виділенням графіту у вільному стані (СЧ), який по ходу руху до порожнини форми проходить внутрішньоформову обробку в реакційній камері ливникової системи зернистим сфероідизуючим модифікатором.

Принципова новизна технології, а тако ж відсутність відповідних до-сліджень дає підставу вважати роботи, присвячену встановленню особливостей і закономірностей подібного технологічного процесу виробництва чавунних виливків з диференційованою структурою та властивостями , достатньо акту-альною як з наукової, так і з практичної точки зору.

Звіт з переддипломної практики