Кафедра ливарного виробництва чорних та кольорових металів

Національний технічний університет України "КПІ ім. Ігоря Сікорського"

Українська (UA)Русский (RU)English (UK)Deutsch (DE)
FacebookTwitter

Воспринимать других как себя в них.


Знайшли помилку в тексті? Виділіть текст, натисніть Shift+Enter і відправте нам повідомлення.

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ:  ВИГОТОВЛЕННЯ ЛИТИХ СТОМАТОЛОГІЧНИХ ТА ОРТОПЕДИЧНИХ ПРОТЕЗІВ” 

(Лите протезування)


Історія 

З найстародавніших часів люди намагалися виправляти дефекти кісток і зубів за допомогою різних пристосувань і протезів.

Історія виготовлення незнімних конструкцій зубних протезів йде в далеке минуле. Так, наприклад, золоті зубні протези, знайдені в гробницях етрусків, що жили в IX-VI століттях до н.е., були виготовлені за відносно високою технологією того часу і мали велику схожість з сучасними протезами. На жаль, техніка виготовлення протезів того часу до нас не дійшла. Вона була забута ще за часів середньовіччя. У цю епоху – епоху загального занепаду науки і культури – виготовлені зубні протези були примітивними. Лише в період Відродження почалося удосконалення методів виготовлення зубних протезів, чому сприяв значний розвиток ювелірного мистецтва того часу.

У знайденій при розкопках щелепі за допомогою лігатур був зафіксований природний ряд зубів, а як зубні протези були використані зуби тварин – робота етрусків (сусіди сабінів і латінів на території нинішньої Італії). Цікавим представляється той факт, що структури з дорогоцінних металів, підпадаючи під вплив корозії впродовж 2 500 років в надрах землі, виглядали як нові. Це ще раз доводить, що золото і його сплави є ідеальними матеріалами для виготовлення зубних протезів.


Актуальність 

Зубне протезування  відноситься до тимчасового виду допомоги. Будь-який стоматологічний протез унаслідок зношування і зміни умов протезного ложа через декілька років після фіксації в роті необхідно виготовляти знов. Статистика дає підставу стверджувати, що пацієнти, яким виготовлені незнімні протези, звертаються до лікаря в середньому через 5 років, а ті, яким виготовлені знімні протези – через 3-4 роки. Отже, потреба населення в зубних протезах  - поняття динамічне. Забезпечити всіх охочих при існуючій технології виготовлення протезів, враховуючи обсяг потреби, судячи із звітних даних, неможливо.

Аналіз  даних про передчасне видалення зубів і їх відновлення за допомогою протезів свідчить, що в даний час в Україні при цілком задовільно розвиненій системі стоматологічної допомоги зубопротезна галузь забезпечує не більше ніж 15 % потреби. Розрахунки показують, що для задоволення населення в зубних протезах щорічно треба виготовляти більше 20 млн. протезів, з яких близько 15 млн. зубних протезів – на металевій основі. Фактично же щорічно виготовляють тільки не більше 3 млн., причому якість виготовлення протезів часто незадовільна і не відповідає сучасним вимогам.


Сучасний стан питання 

В кінці ХХ століття робота лікарів стоматолога і ортопеда зазнала якісних змін. Завдяки інтенсивному розвитку технологій і появі сучасних матеріалів в стоматології у лікарів з'явилися нові, широкі можливості для збереження, відновлення і створення досконаліших форм, кольору і міцності тих зубів, які раніше однозначно видаляли. Для цього в арсеналі сучасного стоматолога є матеріали, які повинні володіти наступними основними якостями:

- біологічна сумісність з організмом пацієнта;

- легкість використання на етапах технічного виготовлення конструкцій;

-  економічність, тобто робота з цим матеріалом повинна бути вигідна всім зацікавленим сторонам: лікарю, зубному техніку і пацієнту;

- механічна міцність в межах змінних і різновекторних навантажень, які виникають в порожнині рота;

- естетичність, тобто максимальне наближення в кольорі і формі до природного зуба.

Аналогічно, у лікарів-ортопедів і травматологів з'явилася можливість протезування практично будь-яких суглобів і кісток за допомогою максимально біосумісних металів і сплавів.

Виготовлення сучасних протезів немислиме без застосування технології високоточного литва, і хто з фахівців володіє цим мистецтвом, той добивається високої якості і успішного результату – найголовнішого в зубному і ортопедичному протезуванні. Якісно виготовлений зубний протез повинен відповідати всім сучасним вимогам медицини і задовольняти як пацієнта, так і лікаря. Тому зубний протез, виготовлений із застосуванням сучасних технологій, зуботехнічного  устатковання і стоматологічних матеріалів, є продуктом грамотної, продуманої організації техпроцесу, головною ланкою якого є литво, а також суворого дотримання технологічного регламенту при його виготовленні в умовах стоматологічної клініки, зуботехнічної лабораторії і ливарного відділення.

У самих передових медичних установах розвинених країн вже давно не виготовляють так звані штамповано-паяні протези (старі і небезпечні для здоров'я технології), і повернення до них немає. Тому гранично актуальним сучасним питанням вітчизняної стоматології залишається переведення протезування на виключно ливарні технології  і використання в медицині литих ортопедичних конструкцій з біосумісних сплавів.

Думка багатьох провідних фахівців-стоматологів: якість суцільнолитих конструкцій зубних протезів в значною мірою визначається дотриманням технологічного регламенту на етапі виготовлення окремих елементів даного протезу методами литва за моделями, що витоплюються, або за вогнетривкими моделями, тобто саме на етапі литва.

Для виготовлення високоякісного зубного протеза необхідна тісна співпраця між виробником матеріалів і устатковання, ливарної і зуботехнічною лабораторією, стоматологом, ливарником, техніком і пацієнтом. Якісно виконана робота підвищує в свою чергу довіру пацієнта до лікаря і додає йому впевненості, що він одержить гідне обслуговування в стоматологічному кабінеті. Такий взаємний контакт дозволяє досягти високих результатів, а це і підтверджує  актуальність і потребу у вивченні, викладанні і упровадженні новітніх ливарних технологій в галузях стоматологічного  і інших видів протезування.

sp1 sp2

Металокерамічнкий протез

Золотовмісний сплав

Традиційна підготовка інженерів-ливарників розширилася новими теоретичними і практичними курсами:

– Анатомія;

– Біосумісні сплави та технологія виготовлення протезів;

– Технології плавлення біосумісних сплавів;

– Суцільно-виливанні протези та захисні покриттяв;

– Технологія нанесення захисно-декоративних покриттів.

 

03056, м. Київ - 56, вул. Політехнічна 35, корпус 9, поверх 4. Тел.: +38(044)204-82-16. Кафедра ЛВЧКМ КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2010-2019©