22. Дело подобно автомобилю: само по себе оно будет двигаться только под гору. (Заповедь менеджера)

Ливарна гідравліка

ПЕРЕДМОВА

Гідравліка – наука про закономірності руху гомогенної рідини з сталими температурою та властивостями в відкритих каналах, коли тиск на вільну поверхню рідини дорівнює атмосферному, а також в напірних трубопроводах, тобто під тиском.

Проаналізувавши явища та процеси, що супроводжують рух металу при заливанні ливарної форми, слід відзначити наступні особливості ливарної гідравліки:

• в тепловому відношенні процес не є стаціонарним, так як супроводжується зміною температури як металу, так і форми;
  • зниження температури розплаву призводить до зміни його фізичних властивостей, важливих в гідравлічному відношенні, таких як густина, поверхневий натяг, в’язкість;
  • в процесі руху у формі гомогенний розплав поступово стає гетерогенним внаслідок збагачення неметалевими частинками, бульбашками газів, кристалами твердої фази;
  • при заливанні в разові форми стінкам каналів, по яких рухається метал, притаманні як газопроникність, так і газоутворювальна здатність, а також можливе вакуумування форми;
  • газопроникність стінок форми призводить до ежекції газів з пор суміші та насичення розплавів газами, а також до гальмування руху металу при вакуумуванні форми;
  • крім вищезгаданих фізичних явищ, при заливанні форми можуть відбуватися процеси хімічної взаємодії компонентів сплаву та їх оксидів з компонентами формувальної суміші та газами.

Таким чином, рух металу у формі є складним процесом, який залежить від гідравлічних, теплових, фізичних та фізико-хімічних факторів. Мета дисципліни – вивчити вплив цих факторів та навчитися керувати їх дією для досягнення формування якісних виливків.