И наказание отблагодарить, и чужому уроку поклониться.

Теоретичні основи ливарного виробництва

ПЕРЕДМОВА

Сучасний рівень розвитку науково-технічного прогресу характеризується зростанням навантажень, швидкостей, діапазону температур, агресивності середовищ, в яких використовуються машини, механізми, автоматичні лінії. Цілком природньо, що відповідно зростає і рівень вимог щодо властивостей та надійності їх складових елементів, включаючи деталі з металу.

Найбільш поширеною технологією виготовлення металевих деталей та заготовок є лиття. Суть технологічного процесу отримання виливків – деталей  та  заготовок  для  них – заливання  рідкого металу в ливарну форму, конфігурація  внутрішньої порожнини якої відповідає конфігурації виливка. Зрозуміло, що якість виливка визначається як властивостями рідкого металу, так і ливарної форми. На процес формування властивостей виливка значно впливає також хід процесу заповнення порожнини форми рідким металом і, особливо, кінетика тепловідведення від металу до форми. Останнє визначає як  кристалічну будову виливка, так  і формування у ньому внутрішніх дефектів, таких як усадкова пористість та раковини, внутрішні напруження, деформації та тріщини.

В цілому  на  формування  властивостей  виливка  впливає  значна  кількість факторів, число яких досягає декількох сотень. Знання цих факторів та вміння керувати їх дією  і сприяє отриманню високоякісних виливків. Як-раз комплекс цих питань, пов’язаних з забезпеченням якості рідкого металу, керуванням процесом заповнення ливарної форми, регулюванням кінетики охолодження металу у формі і формуванням властивостей виливка і розгля-дається в запропонованому навчальному посібнику.

При  написанні  посібника  автори використали багаторічний досвід викладання дисципліни “Теоретичні основи ливарного виробництва” для студентів спеціальності “Ливарне виробництво чорних і кольорових металів” Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут”, а також опиралися на загальновідомі навчальні посібники та нау-кові праці Г.Ф. Баландіна, А.Й. Вейника, А. Ветішки, П.Ф. Василевського, Б.Б. Гуляєва, І.Б. Куманіна, О.В. Курдюмова, А. Оно, М.В.Пікунова, Б. Чалмерса та інших вчених.