Жить, чтобы жить, но не жить, чтобы есть.

Вініченко Валентин Геннадійович

Вініченко Валентин Геннадійович Розробка технології виготовлення виливків з піноалюмінію

Спінений алюміній – це відносно новий клас надлегких композиційних матеріалів з комірчастою структурою. Він забезпечує унікальну комбінацію нових фізичних та механічних властивостей, недосяжних для монолітних матеріалів. Ці властивості, разом з повною утилізацією і екологічною чистотою, роблять піноалюміній привабливим для використання в будівництві, транспорті й інших галузях промисловості. Основними властивостями являються: високий коефіцієнт поглинання енергії удару чи вібрації та мала вага виробів при достатньо високій міцності [1].
На сьогоднішній день питання розробки отримання виливків з піноалюмінію являється нагальною потребою. Пінометали почали розроблятись в Сполучених Штатах Америки, в середині минулого століття. Вони використовувались в авіаційній промисловості, але тільки в останні 10 років дослідження в цьому напрямку набули широкого спектру. Масштаби впровадження ливарних технологій для виготовлення деталей з піноалюмінію невеликі. На даний час відсутні обґрунтовані технологічні параметри отримання саме якісних пористих алюмінієвих виливків.

Піноалюміній отримують різними засобами (рідкофазним і твердофазним) і, в основному, з первинних матеріалів, що досить дорого. Один з твердофазних або порошкових методів, а саме рідкофазне, може бути перспективним для впровадження у виробництво піноалюмінію. Рідкофазні методи є, на даний момент, найбільш перспективним напрямком у виробництві піноматеріалів. Піноалюміній можливо розглядати як композиційний матеріал, де замість керамічних частинок використовується порофор (CaCO3).
Основною складністю при виготовленні пористих виливків є забезпечення введення порофору, який не змочується алюмінієвими розплавами та однорідності розподілу пор у розплаві та за об’ємом виливка.
Метою роботи було розробити технологію отримання якісної лігатури з пороутворювачем СаСО3 для використання при одержанні пористих виливків з алюмінієвих сплавів. Найголовнішим питанням під час дипломної дисертації було розроблення методики ефективного механічного замішування частинок порофору у твердо-рідкий сплав алюмінію, тобто розробка, виготовлення імпеллера та виготовлення виливків з піноалюмінію.
У ході роботи було розроблено технологію виготовлення лігатури Al-Si-CaCO3 для вспінювання алюмінієвих сплавів. Засвідчено значний вплив швидкості обертання імпелера на якість замішування порофору, що і стало основою для розробки даної технології.