197. Всякое слово без дела ничтожно и пусто. (Демосфен)

Ковальчук Олександр Григорович

Підвищення технологічних властивостей жаростійких сталей з високим вмістом хрому

Сучасний розвиток науково-технічного прогресу весь час потребує матеріали, які за своїми фізико-механічними властивостями перевершують вже існуючі конструкційні матеріали. Тому отримання міцнішого, легшого, жаростійкішого металу є актуальним питанням.
З усіх жаростійких сплавів найбільш практичний інтерес представляють сплави на основі заліза, тобто сталі та чавуни, леговані недорогими і недефіцитними елементами, наприклад хромом, алюмінієм, кремнієм, титаном.
Головною експлуатаційною характеристикою жаростійких сплавів є їх опір різним видам корозії і, в першу чергу, високотемпературній газовій корозії.
Як показує досвід експлуатації жаростійких виробів, вибір сплаву з високою окалиностійкістю є необхідним, але не достатнім критерієм для забезпечення надійності і довговічності виробів. Це пов’язано з тим, що в процесі роботи вироби піддаються періодичному нагріванню і охолодженню, так званим теплозмінам. При цьому в об’ємі металу виникає нерівномірне температурне поле, яке сприяє накопиченню термічних напружин. Значення термічних напружин можуть перевищувати межу текучості матеріалу, внаслідок чого в ньому розвивається пластична деформація, яка після багаторазових теплових змін призводить до руйнування матеріалу.

У багатьох випадках під час виробництва литих деталей із жаростійких сплавів виникає необхідність через процеси додаткового легування, мікролегування або модифікування покращити їх окремі властивості. Проте через брак як теоретичної, так і практичної інформації з цих питань не дає можливості в умовах виробництва використовувати на високому рівні ці процеси, а тому такі технології у виробничих умовах не відзначаються стабільністю і потребують постійного удосконалення. Це особливо стосується виготовлення виливків із сплавів на основі заліза.
Особливий інтерес представляє можливість застосування жаростійких сталей для виготовлення тонкостінних фасонних виливків великих розмірів, які працюють в умовах теплозмін й агресивних газових середовищах при температурах до 1250 ºС.
У роботі розглянуті питання, які пов’язані з технологічними властивостями жаростійких сталей з високим вмістом хрому, температурні режими плавлення, послідовність введення хімічних елементів, визначення оптимальної температури металу перед заливанням його в ливарну форму, вплив легувальних елементів на властивості рідкого металу і його структуру.