Кафедра ливарного виробництва чорних та кольорових металів

Національний технічний університет України "КПІ ім. Ігоря Сікорського"

Українська (UA)Русский (RU)English (UK)Deutsch (DE)
FacebookTwitter

52. Самые лучшие вожди те, существование которых народ не замечает. (Лао-Цзы)


Знайшли помилку в тексті? Виділіть текст, натисніть Shift+Enter і відправте нам повідомлення.

Михалевич Дмитро Олександрович

Внутрішньоформове модифікування при виробництві двошарових виливків з різнорідних чавунів з двоетапним заливанням форми

Актуальність теми. До окремих частин багатьох деталей сучасної техніки висуваються різні, іноді протилежні вимоги за механічними і експлуатаційними властивостями. Валки і опорні ролики прокатних станів, щоки дробарок, бронефутеровальні плити кульових млинів, метательні лопатки дробометальних і піскометальних апаратів, склізи бункерів сипких матеріалів, зубчасті шестерні, канатопровідні шківи повинні мати тверду зносостійку робочу поверхню або робочий елемент і м’яку ударостійку матричну підкладку, серцевину або елементи монтажного кріплення.
Зносостійкість робочої поверхні литих деталей машин і механізмів забезпечує вибілений чавун з твердими карбідами заліза у мікроструктурі, а підвищену пластичність та ударну в’язкість їх матричної підкладки – високоміцний феритний чавун з кулястим графітом. Більшість з існуючих технологічних варіантів виробництва двошарових чавунних виливків базуються на виплавлянні різнорідних сплавів у окремих плавильних агрегатах з наступним послідовним заливанням таких сплавів у ливарні форми. Відомо, що мікроструктуру і властивості сірого або білого чавунів можна суттєво змінити сфероїдизувальним, графітизувальним або карбідостабілізувальним модифікуванням частини базового розплаву, виплавленого в одному плавильному агрегаті. Але інформація про особливості подібних технологічних процесів виробництва двошарових виливків у технічній літературі вкрай обмежена.

Ідея запропонованого в роботі нового методу диференціації властивостей окремих частин виливка полягає в розділенні вихідного білого чавуну під час заливання ливарної форми на два потоки, один з яких прямує безпосередньо у форму, а інший – спочатку піддається графітизувальному або сфероїдизувальному модифікуванню у реакційній камері ливникової системи, а потім прямує у іншу частину форми.
Принципова новизна способу, а також відсутність відповідних досліджень дає підставу вважати тему магістерської дисертаційної роботи, присвячену встановленню особливостей і закономірностей подібного технологічного процесу виробництва двошарових чавунних виливків, достатньо актуальною як з наукової, так і з практичної точки зору. Мета дослідження. Розроблення технологічного процесу диференційованого модифікування рідкого чавуну у реакційних камерах ливникової системи ливарної форми різнорідними за функціональним призначенням модифікаторами для виробництва двошарових виливків з твердим зносостійким поверхневим робочим шаром і в’язкою матричною підкладкою.

Для досягнення поставленої мети в роботі сформульовані наступні завдання:
1. Оптимізувати гранулометричний склад сфероїдизувального та графітизувального зарядів реакційної камери для різного за функціональним призначенням модифікування білого чавуну у ливарній формі.
2. Виконати серію експериментальних лабораторних плавок для перевірення реалізації та дослідження особливостей запропонованих конструктивно-технологічних варіантів диференціації властивостей частин виливка модифікуванням чавуну в ливарній формі і встановити практичну цінність кожного з таких варіантів.
3. Дослідити процеси взаємодії різномодифікованих чавунів в порожнині ливарної форми і основні закономірності формування двошарових чавунних виливків з диференційованими структурою та властивостями.

Об'єкт дослідження: Технологічний процес виробництва двошарових литих деталей з твердого зносостійкого чавуну у одній частині перерізу і м’якого ударостійкого чавуну у іншій частині перерізу стінок виливка. Предмет дослідження: Процес диференційованого модифікування потоку рідкого металу у реакційних камерах ливникової системи різними за функціональним призначенням модифікаторами з наступною кристалізацією у окремих частинах ливарної форми з диференційованими за хімічним складом, мікроструктурою, механічними та спеціальними властивостями чавунів.

 

03056, м. Київ - 56, вул. Політехнічна 35, корпус 9, поверх 4. Тел.: +38(044)204-82-16. Кафедра ЛВЧКМ КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2010-2019©